Yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen gençlerin yeni gözdesi Polonya! Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkelerden bir tanesi, aynı zamanda çok hızlı büyüyen, gelişen bir ülke… İşte bu avantajlar Polonya’yı Türk gençlerinin gözünde cazip kılıyor. Yüksek eğitim standardı ve ekonomik fiyatlar sayesinde Polonya’da üniversite okumak farklı ülkelerden gençlerin tercihi oluyor. Polonya yaşam maliyetlerinin düşük olduğu bir ülke, dolayısıyla eğitim giderleri de oldukça ekonomik.

Polonya’da Yüksek Öğrenim Çok Popüler

Polonya’da yaşam maliyetinin düşük olması, eğitim kalitesinin yüksek olması, üniversitelerin çoğunluğunda İngilizce eğitim verilmesi, dünya gençleri için olduğu kadar bizim gençlerimiz için de Polonyada eğitim almayı popüler kılıyor. Ülkenin en önemli ve başarılı üniversitelerinde tıp, işletme, mühendislik ve eczacılık gibi bölümlerde eğitim İngilizce olarak veriliyor. Polonya’da bir üniversiteye kayıt olmak için lise mezunu olmak yeterli sayılıyor. Türkiye’de üniversite sınavına girmiş olmak, kazanmak ve üniversiteye kayıt yaptırmış olmak gibi koşullar aranmıyor. Başvuru yapan öğrencilerde, Türkiye’de lisede aldıkları dersler, yeterlilikleri, derslerdeki başarıları ve tercih ettikleri bölümler, gerekli kriterler oluyor. Adaylar bu veriler doğrultusunda okullara yerleştiriliyor.                                      


Polonya’da Üniversite Eğitimi Süreleri

Polonya eğitim sisteminde süreler bizdekinden biraz farklıdır. Lisans eğitimi 3 yıldır fakat bazı mühendislik bölümlerinde bu süre 4 yıla kadar sürebilmektedir. Tıp eğitimi 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği eğitimi 5 yıl sürmektedir. Türkler için Polonyada üniversite fiyatları da avantajlıdır. Polonya’da bir üniversite eğitiminin toplam maliyeti, Türkiye’de vakıf üniversitelerinde alınan eğitimin bedelinden çok daha düşüktür. Konaklama ve yaşam maliyetleri Türkiye ile aynıdır. Ama yaşam standardı yüksektir. O nedenle Avrupa Birliği diploması sahibi olmak, Türk gençleri için çok cazip ve önemli olmaktadır.