İletişimlerimizde başarılı olmak, sağlıklı ve içten iletişimler kurmaktan geçer. Yapmacık olursak, olmadığımız kişi gibi davranırsak, yalanlar üzerine kurulu bir ortamda iletişim kurarsak başarılı olamayız. Yaşamda mutlu, huzurlu ve başarılı olmanın yolu olduğumuz gibi davranmaktır. Gerçeklerden kaçmamaktır.

Hayatımızdaki gerçekleri yok sayar, gizlersek başkalarına karşı rol yaparak iletişim kurarız. Yani maskeli iletişim kurarız. Mutlu değilken mutlu, yetersizlikleri varken mükemmel, endişeleri varken rahat kişiliği oynarız. Rol yaparız. Taktığımız bu maskeler gerçek olmadığından zamanla bizi yorar, yıpratır. Üzerimize tonlarca ağırlık yükler, bir yalan başkasını doğurur. Gerçeklerden uzaklaşırız. Ruh sağlığımızı bozarız.

Olmadığımız bir kişilikle yaşamaktan daha kötü bir şey yoktur. Maskelerimiz an gelir düşer. Gerçek ortaya çıkar. Böyle yaşayan insanlar mutsuz ve hasta olmaya mahkûmdur. Sürekli rol yaparak yaşanmaz. Biz biz olmaktan çıkar, sahte bir insan oluruz.

En doğrusu olduğun gibi davranmak, yaşamak ve iletişimler kurmaktır. Biz “biz” olduğumuz için özeliz. Her insanın yaşamda yüklendiği bir misyonu, görevi vardır. Bize düşen dürüstçe onu yerine getirmek, getirirken mutlu olmaktır.

Şadan HERGÜNER